دسترسی از راه دور

دسترسی از راه دور (Remote Access) چگونه کار می کند؟

بسیاری از اساتید و دانشجویان و مراجعین از مشکل عدم دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی در خارج از شبکه دانشگاه انتقاد دارند.

همانطور که می دانید این مشکل تا حدود زیادی با VPN که توسط کتابخانه مرکزی در اختیار اعضای دانشگاه قرار می گیرد مرتفع شده است.

اما بعضی پایگاه ها هستند که اجازه دسترسی از راه دور به کاربرانشان را در محیطی خارج از شبکه سابسکرایب شده می دهند. از جمله پایگاههای ناشر الزویر و پایگاه WoS. بنابراین نیاز به VPN برای ورود به آنها نمی باشد.

به این منظور شما ابتدا در داخل شبکه دانشگاه باید در پایگاه Web of Science  و یا هر یک از پایگاه های وابسته به ناشر الزویر یعنی Scopus،  Sciencedirect و یا Clinicalkey وارد شوید ، سپس در این پایگاهها  تنها با ایمیل آکادمیک دانشگاه علوم پزشکی ایران رجیستر کنید و در نهایت Remote access  را فعال کنید. حال شما می توانید از خانه، مطب و یا هرجایی خارج از محیط یا شبکه دانشگاه و بدون VPN ، به این سه پایگاه دسترسی کامل به همان صورت که در داخل دانشگاه می باشد دسترسی داشته باشید.

در ادامه آموزش نحوه استفاده از Remote Access پایگاه های الزویر و سپس پایگاه Web of Science آمده است.

 

  1. ابتدا و برای فعال کردن دسترسی از راه دور، در مکانی در محیط شبکه دانشگاه علوم پزشکی ایران، در یکی از پایگاههای الزویر ثبت نام کنید:

پایگاه Clinicalkey  از پایگاه های بالینی مفید و پر استفاده می باشد . این پایگاه بیش از ۱۰۰۰ کتاب و ۱۵۰۰۰ گاید لاین را در بر میگیرد:

آدرس کتابخانه الکترونیک دانشگاه:   https://diglib.iums.ac.ir/ ، آدرس مستقیم پایگاه کلینیکال کی:  https://www.clinicalkey.com

بعد از پر کردن فرم شما ثبت نام یا رجیستر کرده اید. حال از همان قسمت بالا و سمت راست صفحه روی علامت سه خط کلیک کنید.

در پنجره باز شده Remote Access  را کلیک کرده و وارد پنجره ای می شوید که همان ایمیل آکادمیک رجیستری را وارد می کنید .

 

در قسمت Remote Access باید ایمیل آکادمیک را وارد کنید و دسترسی از راه دورتان را فعال نمایید. شما تا ۱۸۰ روز دسترسی از راه دور دارید. اگر بعد از ۱۸۰ روز دسترسیتان قطع شد برای دوباره فعال سازی باید یکبار دیگر به همین روش بالا، در محیط شبکه دانشگاه گزینه Remote Access را فعال نمایید.

اکنون دسترسی از راه دور این پایگاه و پایگاه Scopus و ScienceDirect برای شما برقرار شده است. برای مثال شما اکنون می توانید از خانه وارد صفحه پایگاه  Sciencedirect شوید و مقاله تان را بازیابی کنید.

 

  1. برای استفاده Remote Access پایگاه Web of Science، نیز ابتدا در مکانی در محیط شبکه اینترنتی دانشگاه وارد این پایگاه شوید و رجیستر کنید یعنی فرم ثبت نام را پر نمایید. ایمیلی که وارد می کنید باید آکادمیک باشد. حال دیگر حتی نیاز به فعال کردن Remote access نیست زیرا در این پایگاه خودبخود بعد از رجیستر، دسترسی از راه دورتان فعال می شود. اکنون شما می توانید در هرجایی خارج از دانشگاه، وارد صفحه این پایگاه شوید که از شما ایمیل و پسوردتان را می خواهد که بعد از واردکردنشان، شما به عنوان کاربر ثبت نام شده در شبکه دانشگاه شناسایی می شوید و بنابراین امکان دسترسی از راه دور برای شما برقرار می گردد.